| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 150 V |
| Length | 162.56 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Depth | 2.54 mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Insulation Resistance | 10 GΩ |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Beryllium Copper |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Number of Contacts | 64 |
| Connector Type | Elevated Socket |
| Number of Positions | 64 |
| Number of Rows | 1 |
| Insulation Material | Polychlorinated |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Packaging | Tube |
| Contact Finish - Mating | Gold |
Stock: 3
Distributors
pcbx
Unit Price$8.02266
Ext.Price$8.02266
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $8.02266 | $8.02266 |
| 10 | $7.48250 | $74.82500 |
| 25 | $6.97871 | $174.46775 |
| 50 | $6.50884 | $325.44200 |
| 100 | $6.07060 | $607.06000 |
| 300 | $5.66187 | $1698.56100 |
| 500 | $5.28066 | $2640.33000 |
| 1000 | $4.92525 | $4925.25000 |
